Biżuteria z czarnego złota wygląda ekskluzywnie i jest piękna. Stanowi doskonałą alternatywę dla tej w klasycznych kolorach żółtego i białego złota. Jak powstaje czarne złoto?
Biżuteria z czarnego złota wygląda ekskluzywnie i jest piękna. Stanowi doskonałą alternatywę dla tej w klasycznych kolorach żółtego i białego złota. Jak powstaje czarne złoto?
Co to jest czarne złoto?
Kolory złota otrzymuje się poprzez zmieszanie tego metalu szlachetnego z innymi, takimi jak cynk, pallad, srebro, pallad, żelazo,miedź. Czy czarne złoto jest naturalne? Nie, aby uzyskać czarną barwę, złoto łączy się np. z kobaltem lub rodem. Istnieją różne techniki, które można zastosować, aby otrzymać czarne złoto.
Proces powstawania czarnego złota
Najpopularniejszą techniką otrzymywania czarnego złota jest pokrycie kruszcu warstwą czarnego rodu lub rutenu w procesie galwanizacji. W efekcie powstaje jednolita czarna barwa o pięknym połysku.
Kolejnym sposobem jest stworzenie nanoporowatego złota (np-Au). Wpierw złoto jest przetwarzane w specjalnym młynie laboratoryjnym, co ma zwiększyć jego wytrzymałość. Potem wytrawia się srebro przy użyciu kwasu azotowego. W wyniku tego procesu dostajemy czarne, nanoporowate złoto, które ma matową chropowatą powierzchnię, jest odporne na korozję oraz posiada właściwości hipoalergiczne i bakteriobójcze. Poza tym wyróżnia się dwukrotnie większą wytrzymałością niż lite złoto i jednocześnie jest o 30% lżejsze od niego.
Inne metody to: utlenianie poprzez stosowanie substancji chemicznych lub przez narażanie złota na wysokie temperatury oraz oksydacja elektrolityczna, czyli zanurzenie złota w roztworze elektrolitycznym, a następnie poddanie go procesowi elektrolizy. Najnowszy sposób na uzyskanie czarnego złota to obróbka laserowa. W rezultacie otrzymujemy metal o głębokim czarnym kolorze. Co więcej, jest to najtrwalsza z wynalezionych dotąd metod.
Czarne złoto w jubilerstwie
Czarne złoto w jubilerstwie otrzymywane jest zwykle poprzez barwienie metalu węglem, rutenem lub rodem. Z niego wykonuje się rozmaitą biżuterię od obrączek ślubnych i pierścionków, poprzez kolczyki, kończąc na naszyjnikach i bransoletkach.
Szczególnie pięknie prezentują się pierścionki z czarnego złota ozdobione rubinami lub czarnymi diamentami.
Czarne złoto w jubilerstwie jest też używane jako akcent lub zdobienie, np. jako kontrastowy element, który wyróżnia się na tle innych metali.
Biżuteria z czarnego złota nie jest powszechnie dostępna. Oferują ją tylko najlepsze sklepy jubilerskie, takie jak SAVICKI. W ofercie firmy są m.in. pierścionki zaręczynowe czarne złoto plus diamenty, szafiry i inne kamienie szlachetne, a także obrączki ślubne: czarne złoto, różowe, żółte i łączone kolory.
Biżuteria z czarnego złota – czy warto się na nią zdecydować?
Biżuteria z czarnego złota jest elegancka, unikatowa i przyciąga wzrok. Czarne obrączki są coraz chętniej wybierane niż inne kolory złota, szczególnie przez mężczyzn, którzy lubią nowoczesny, oryginalny design oraz stonowane barwy.
Niektórzy też mówią o symbolice, jaką ma czarna obrączka. Co oznacza? Ponoć reprezentuje siłę, tajemniczość, elegancję i indywidualność.
Ile kosztuje czarne złoto? Cena za gram uzależniona jest od tego, ile prawdziwego kruszcu znajduje się w materiale. Zasadniczo metale użyte w jubilerstwie do wytworzenia czarnego złota nie zmniejszają ani nie zwiększają ceny metalu.
Warto pamiętać, że czarne złoto może z czasem nieco się zmatowić, a ciemna warstwa nawet się zetrzeć. Dlatego trzeba zdejmować obrączkę lub pierścionek z czarnego złota podczas prac domowych oraz regularnie czyścić i konserwować biżuterię, aby utrzymać jej efektowny wygląd.
0 komentarzy